Jak założyć stronę internetową?

jak założyć stronę internetową

Jak założyć stronę internetową? To ważne pytanie, zwłaszcza jeśli potrzebujesz strony ;). Samo zakładanie ma swoje jasne i ciemne strony. Jak pewnie wiesz, przyda Ci się kilka rzeczy. Żeby to uporządkować przygotowałem dla Ciebie specjalną listę rzeczy, których potrzebuje Twoja strona.

Projekt strony

Musisz mieć przede wszystkim pomysł na stronę. Jeśli jej potrzebujesz, to pewnie wiesz, o czym będzie. Więc ten etap mamy za sobą.

Zostało jeszcze kilka rzeczy związanych z projektem.

Musisz wiedzieć, co ma się na tej stronie znaleźć. Jakie treści, jak podzielone, jakie informacje. Musisz to mieć jakoś przygotowane, nawet w formie dokumentu tekstowego.

Tak przygotowany projekt strony pomoże Ci w lepszym ogarnięciu odpowiedzi na pytanie jak założyć stronę internetową ;). Przynajmniej będzie wiadomo, co taka strona powinna mieć. Tutaj dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Domena i hosting

Albo hosting i domena. Musisz zastanowić się, skąd je weźmiesz. Strona internetowa, żeby dobrze się wyświetlać, potrzebuje tych dwóch rzeczy. To absolutne must-have.

Hosting to miejsce, na którym przechowywane są pliki Twojej strony. Domena to adres, pod którym użytkownicy je znajdą i wyświetla stronę. Bez nich zakładanie strony mija się z celem.

Ceny są różne, zależą od tego, czy jakiś hosting jest premium, czy nie; czy masz jakieś dodatkowe usługi i tak dalej. Możliwości jest całkiem sporo. Musisz pamiętać, żeby mierzyć siły na zamiary i wybrać taki hosting, na który będzie Cię stać po roku (co też nie jest tak oczywiste).

Bardzo dobrze różnice w cenach hostingów (no i samo działanie kreatorów stron, ale o nich za chwilę) opisano na niezależnym blogu kreatorystronwww.pl.

Program do robienia stron

No to teraz wisienka na torcie. Kiedy masz projekt, wybrany hosting i domenę, pora zastanowić się jak założyć stronę internetową na poważnie. A dokładniej: jak ją zrobić.

Możesz ją napisać samodzielnie. Jeśli znasz kod HTML oraz towarzyszące mu arkusze stylów i skrypty, to dasz radę ;). Ale jeśli nie znasz, to wcale nie oznacza, że jesteś na lodzie.

Możesz skorzystać z narzędzi typu CMS, takich jak Drupal, Joomla czy WordPress. Każde z nich ma swoje zalety i wady, o których teraz nie będę się rozpisywał. Każde z nich potrzebuje własnego hostingu i domeny, więc jeśli chcesz, żeby Twoja strona była w internecie, to musisz się liczyć z opłatami już na samym początku. Tak w skrócie.

Dodatkowo te narzędzia wymagają chociaż podstawowej wiedzy programistycznej lub sporej ilości determinacji. Stronę, w której niewiele zmienisz zrobisz szybko, zwłaszcza gdy hosting, który wybierzesz ma autoinstalator któregoś z CMS-ów. Jednak żeby zmienić coś więcej niż wpisać nowy tekst na stronę, musisz trochę pogrzebać.

Alternatywą są kreatory stron. Większość z nich ma tę zaletę, że zrobisz stronę internetową za darmo. Są jakieś ograniczenia, ale bez przesady. Nie musisz nic płacić na dzień dobry, a to już spory plus. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na jakiejś oszczędności lub nie chcesz wydawać na stronę małego majątku.

Plusem kreatorów jest możliwość zrobienia strony bez kodowania. Po prostu przesuwasz elementy i tyle. Niektóre z tych kreatorów pracują niemal wyłącznie na szablonach lub gotowych blokach, co jest sporym minusem, zwłaszcza jeśli chcesz zrobić coś, o czym nie pomyślał twórca szablonu.

Jako program do zrobienia strony nadają się bardzo dobrze :).

Jak założyć stronę internetową: podsumowanie?

Tak, w praktyce – to już. Jak założyć stronę internetową to dobra fraza kluczowa na długi ogon, a przy okazji całkiem niezła rzecz jeśli chodzi o opisanie pewnego problemu. Mam nadzieję, że wiesz dzięki temu tekstowi więcej :).

Pamiętaj też o kwestiach ceny po roku. Mało kto daje gwarancję ceny hostingu za stronę lub ceny pakietu (w przypadku kreatorów). To ważne, bo nikt nie chce obudzić się po roku z fakturą na tysiąc złotych, chociaż rok wcześniej to było raptem dziesięć.

One Reply to “Jak założyć stronę internetową?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *