Jak założyć stronę internetową?

jak załozyć stronę

Najlepiej – od początku. Zakładanie strony internetowej nie musi być kłopotem. Zwłaszcza gdy skupisz się na najważniejszych rzeczach i zrezygnujesz z rozdrabniania się. Wbrew pozorom – nie jest to trudne. Z resztą koszt strony internetowej nie musi być dramatycznie wysoki. Co więcej – samodzielne zrobienie strony też nie jest trudne, więc może zamiast martwić się o to, co dalej, zobacz jak założyć stronę internetową. Samodzielnie, może z czyjąś pomocą, ale własną.

Wybierz program do zrobienia strony

Musisz zacząć od wyboru dobrego programu do tworzenia stron internetowych. To podstawa, jeśli chcesz myśleć o robieniu strony internetowej. W zależności od tego, czy znasz się na kodowaniu lub znacznikach HTML (czy nie) masz sporo możliwości.

Możesz spróbować CMS-a, który jest fajnym narzędziem do zrobienia bloga (ale żeby zrobić więcej, trzeba już spędzić sporo czasu na kodowaniu). Są generatory stron, które są w praktyce narzędziami do klepania wizytówek i nie ukrywam, ale są to narzędzia archaiczne. Lepiej ich nie ruszać (najczęściej).

Są edytory kodu HTML, czyli narzędzia od początku do końca skupione na robieniu stron, jednak wymagają sporo wiedzy. Są wreszcie kreatory stron www, czyli bardzo praktyczne narzędzia do robienia stron – bez kodowania. I chociaż nie cieszą się we wszystkich kręgach dobrą opinią, to jednak są to bardzo praktyczne narzędzia do zrobienia efektownej (i własnej) strony www. Samodzielnie.

Wybór należy do Ciebie.

Wybierz hosting i domenę

Pamiętaj, że w większości przypadków trafisz pewnie na problem z cyklu hosting i domena. Każda strona potrzebuje tych dwóch rzeczy. Niektóre programy do robienia stron potrzebują hostingu, inne – zapewniają miejsce na dysku w ramach usługi (kreatory stron).

Jeśli chcesz szukać osobnego hostingu, to musisz liczyć się z koniecznością zarządzania serwerami, ogarnięcia przestrzeni dyskowej i przekierowań. A potem instalacją i wgraniem strony.

W przypadku kreatorów i generatorów stron najczęściej po prostu publikujesz stronę i gotowe. To skuteczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zrobić po prostu fajną stronę i nie męczyć się z nią.

Do tego warto dokupić (zarejestrować) domenę. Może być pl, może być inna. To Twój wybór. Ale pamiętaj, że ta domena nie jest Twoją własnością, ale masz wyłączność na korzystanie z niej. Kolejna istotna rzecz: rejestracja domeny kosztuje niewiele; jej przedłużenie to znacznie wyższy koszt (od 80 do nawet 400 złotych w zależności od domeny).

Jak założyć stronę internetową?

Kiedy masz hosting i wiesz, czego oczekujesz od programu, pora zabrać się za zrobienie strony internetowej. Zakładanie jej nie musi być męczące.

Jeśli wybrałeś dobry program do zrobienia strony, to będzie sama przyjemność. Pomysł masz, pozostało wykonanie i zadbanie o to, żeby efekt był zadowalający :).

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak założyć stronę internetową i jak można to ugryźć z głową, to polecam Ci lekturę innych tekstów – na tym blogu i na innej, fajnej stronie :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *