Jak zrobić stronę internetową krok po kroku?

jak zrobić stronę internetową krok po kroku

Jak zrobić stronę internetową? To bardzo ważne pytanie, zwłaszcza gdy masz firmę lub organizację. Potrzebujesz strony internetowej, dzięki której dotrzesz do ludzi i zdobędziesz nowych klientów, czytelników lub osoby, które Cię wspierają. Własny adres w internecie na pewno w tym Ci pomoże.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową, to jesteś w dobrym miejscu. Poprowadzę Cię krok po kroku przez ten proces. Zobacz jak może powstać strona www firmy lub organizacji, którą zarządzasz.

Zanim zaczniesz budować stronę – stwórz jej projekt

Musisz zacząć od niego. Jednak projekt strony to nie do końca tylko układ graficzny. To także pomysł na to o czym jest strona, jakie muszą być na niej treści i sporo innych rzeczy. Na przykład – układ i podział treści. Konstrukcja menu. No i najważniejsze – jaki cel ma mieć ta strona?

Do tego dochodzi kwestia tego jakiej strony potrzebujesz, jak wiele czasu możesz na nią poświęcić i tak dalej. To wszystko musisz wiedzieć już na początku. Ale pamiętaj: strona internetowa podnosi wiarygodność tylko wtedy, gdy wygląda wiarygodnie i świadczy o tym, że podmiot ją prowadzący dba o nią. Inaczej całe szukanie odpowiedzi na pytania jak zrobić stronę internetową czy jak ją wypozycjonować będą trafiały w próżnię.

 

Co powinno być na stronie internetowej?

To zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli chcesz zrobić prostą wizytówkę, to skup się na najlepszej prezentacji tego, co masz do zaoferowania ludziom w internecie.

Każda strona internetowa potrzebuje sekcji kontakt, zwłaszcza jeśli jest na niego nastawiona. Blog jeszcze da sobie radę bez niej, ale strona internetowa firmy musi mieć ten segment. Podobnie jest z ofertą i tak dalej. Jeśli coś sprzedajesz lub oferujesz ludziom – zarówno online, jak i offline – musisz mieć ten element na swojej stronie.

Do tego każda strona potrzebuje tekstu – najlepiej napisanego zrozumiale i maksymalnie prosto. Ludzie muszą wiedzieć o co chodzi żeby zrealizować cel Twojej strony.

Wbrew pozorom takie przemyślenie projektu strony internetowej nie zajmuje dużo czasu, za to zapewni sporą oszczędność czasu w przyszłości. Tu też warto pamiętać, że mniej znaczy więcej: kilka sygnałowo opisanych tematów zrobi lepiej robotę niż rozbudowany elaborat. Oczywiście obszerna oferta powinna znaleźć się na stronie, zwłaszcza jeśli wszystko z niej faktycznie oferujesz.

 

Właśnie, to jak zrobić stronę internetową?

Skoro już wiesz co musi się znaleźć na stronie, to musisz wybrać program do robienia stron internetowych.

W zależności od tego, co potrafisz, ile chcesz na to poświęcić czasu oraz środków chcesz na to przeznaczyć, musisz wybrać ostrożnie. To w końcu Twój czas i Twoja strona. Dobrze ją zbudować i potem utrzymać.

Jeśli masz sporo środków, to nie musisz się martwić – zamawiasz stronę u kogoś i nie musisz się niczym martwić. No chyba że tym, że firma lub osoba, której to zlecisz odwali fuszerę, a Ty zostaniesz na lodzie z niedziałającą stroną lub taką, na której nic nie możesz zmienić. Wtedy jest po prostu źle.

Możesz też zrobić stronę samodzielnie. To rozwiązanie ekonomiczne, jednak musisz uważać na ceny hostingów. Bywa z nimi… różnie. Do tego korzystając z hostingu musisz liczyć się z tym, że jego cena może wzrosnąć albo możliwości oferowane przez dostawcę mogą się zmienić. Do tego dochodzi bezpieczeństwo i jeśli chcesz bezpieczny i stabilny serwer z SSL-em, to musisz wybulić sporo. Oczywiście strona potrzebuje też domeny i tak dalej.

Na tym etapie musisz wybrać rozsądnie, bo jest wiele możliwości, które ciągną za sobą jakieś ograniczenia lub zmuszą Cię do uczenia się nowych rzeczy. Możesz nie mieć na to czasu lub ochoty. Możesz wybrać też program do robienia stron internetowych w trybie graficznym, czyli kreator stron.

Oszczędzisz dzięki temu czas i środki. Więc – czemu nie?

4 Replies to “Jak zrobić stronę internetową krok po kroku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *