Jak powinna wyglądać strona główna?

jak zrobić własną stronę internetową krok po kroku

Strona główna to najważniejszy element każdej strony. Tam zaczyna większość użytkowników i tam też powinni się dowiadywać o czym jest Twoja strona internetowa. Czyli co im oferujesz, co znajdą na niej i – co najważniejsze – co mogą zyskać dzięki przeklikaniu się przez nią. To tak oczywiste, że czasem się o tym zapomina. Serio. Mi też się zdarzało. Ale podpowiem: nie warto o tym zapominać ;).

Co na stronie głównej?

Oczywiście to, co najważniejsze. Jak wspomniałem, projektowanie stron zaczyna się o wiele wcześniej niż Ci się wydaje. Dlatego na stronie głównej muszą znaleźć się rzeczy, które sygnalizują treści na pozostałych podstronach.

Jeśli wcześniej to zrobisz, to zrobienie strony głównej nie zajmie dużo czasu. A na pewno – będzie łatwiejsze. Bo gdy to złożysz w całość, łatwiej będzie Ci iść dalej.

Pamiętaj, że strona główna powinna tylko sygnalizować rzeczy. Nie pisz elaboratów. Sygnalizuj najważniejsze tematy.

Im mniej rzeczy na stronie głównej, tym lepiej

Powiedzmy, że tworzysz stronę cukierni. Strona główna powinna zawierać najważniejsze informacje o tym co robisz, gdzie można znaleźć Twoja firmę i tak dalej. Jeśli podzielisz to na bloki tematyczne, to będziesz w domu.

Ale pamiętaj – każdy z tych bloków musi odsyłać do odpowiedniej podstrony, na której rozwiniesz to, co masz do powiedzenia :).

Dlatego warto usuwać niepotrzebne rzeczy i skupić się na priorytetach. Kilka rzeczy wystarczy, zwłaszcza jeśli prowadzisz mocno sprecyzowaną działalność lub bloga. Strona główna ma sygnalizować i rozbudzać apetyt.

Ładne treści na stronie głównej

To, co umieścisz na stronie głównej musi być przejrzyste i dawać użytkownikom możliwość wstępnego zapoznania się z tym, co masz na pozostałych podstronach. Jak wspomniałem: ma rozbudzać apetyt ;).

Najlepiej rozbudza się go ładnymi zdjęciami. Zwłaszcza gdy prowadzisz cukiernię. Albo ciekawostkami, gdy prowadzisz bloga tematycznego.

Na pewno musisz być ostrożny, jeśli chodzi o ilość. Strona główna to w praktyce taka przystawka: ma rozbudzać chęć zjedzenia głównego dania i deseru.

Pokaż, co masz do zaoferowania. Jeśli masz własne i ładne zdjęcia, to użyj ich. Ale pamiętaj: każdy z segmentów strony powinien odsyłać do konkretnej strony lub zachęcać do realizacji konkretnego zadania.

Potraktuj stronę główną jak opowieść, którą snujesz. Przywitaj się, powiedz kilka słów o sobie i zachęć do kontaktu. To naprawę działa :).

Bądź gotowy na RWD

Strona główna, musi być responsywna. Podobnie jak cała strona. Dlatego utrzymaj środkowy układ treści. Będzie Ci potem łatwiej dostosować ją do potrzeb urządzeń mobilnych!

Tu pojawia się też temat dobrego programu do tworzenia stron internetowych, ale poruszałem go już w poprzednim tekście.

Musisz jednak wiedzieć, że responsywność jest dzisiaj must have.

Tekst i strona główna?

Tak, ale im mniej, tym lepiej. I trzymaj się konkretów. Tekst, jak cały układ strony, powinien być skupiony na stworzeniu opowieści i ma nie przeszkadzać w promocji Twojej strony www.

Jeśli masz zadowolnych klientów – napisz o tym. I pamiętaj o nagłówkach, bo to dzięki nim ludzie będą wiedzieć co jest tematem, a co opisem każdej z sekcji. Jeden równoważnik zdania w nagłówku i jedno zdanie opisu zrobią robotę. I pisz językiem korzyści, to zawsze pomaga.

 

To pięć pomysłów na zrobienie dobrej strony głównej. Wytycznych i wskazówek jest na pewno więcej, ale ta piątka jest KLUCZOWA. Serio.

Więc skoro już wiesz, jak zrobić własną stronę internetową, to warto utrwalić to i zająć się stroną główną w szczególności :).

Zobacz poprzedni tekst!

4 Replies to “Jak powinna wyglądać strona główna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *