Co to jest strona multiregionalna?

Nie, nie pomyliłam się.

Chodzi mi o stronę multiregionalną, nie wielojęzykową.

Oczywiście często występują one razem, jednak nie jest to zasada.

Co to dokładnie jest strona multiregionalna?

Jest to witryna, która jest skierowana do użytkowników z innych, często konkretnych krajów. Ma to powiązanie w ujęciu geograficznym. Często przekłada się to na dopasowanie języka pod dany region, jednak to nie tylko.

Wystarczy spojrzeć na otaczające nas kultury, aby zauważyć wiele rozbieżności, które warto implementować w naszą stronę. Kultura europejska czy amerykańska są do siebie zbliżone, jednak arabska czy chińska mogą już odbiegać od naszej standardowej strony www.

Jak to działa?

Prostym przykładem jest tutaj sposób pisania. Języki takie jak Chiński, Japoński czy Koreański często wymagają dużo więcej miejsca iż nasze litery, przez co strona może się rozjechać. Tekst na stronie powinien wyglądać zawsze schludnie.

Języki semickie, takie jak arabski czy hebrajski wymagają też pisania od prawej do lewej. Dodatkowo, warto zrobić kompletne lustrzane odbicie strony, ponieważ będzie ona wtedy postrzegana w ten sam sposób, w jaki postrzegamy ją my czytając. Dlatego warto też odwrócić menu, obrazy jak i kolumny boczne.

Tylko… po co?

Jeżeli prowadzisz sklep, tworzysz wizytówkę firmy lub chcesz mieć więcej czytelników swojego bloga na pewno przeszło Ci przez myśl, aby zrobić stronę wielojęzyczną.

Jednak aby w pełni dotrzeć do swoich użytkowników warto dla nich przygotować osobne, dopasowane do ich kultur strony. Dzięki temu zyskujesz bardzo profesjonalny wygląd, gdyż pokazujesz, że zależy Ci na wszystkich nowych użytkownikach. Nie tylko chcesz rozszerzyć granice swojej działalności, ale realnie mieć kontakt z tymi osobami. Pokazujesz, że traktujesz ich poważnie w takim stopniu co użytkowników ze swojego regionu.

Czy warto?

Musisz zadać sobie pytanie: dla kogo tworzysz stronę?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli uważasz, że to droga dla Ciebie to zdecydowanie warto. Nie ma to żadnych minusów, a jednie zyskujesz na atrakcyjności.

Na szczęście jest wiele prostych technik i sposobów tworzenia stron, które ułatwiają ten proces. Dzięki nim nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

Wszystko zależy od Ciebie tak na prawdę. Uważam, że warto poświęcić czas na takie zabiegi, gdyż też pozycjonują Twoją stronę lepiej w wyszukiwaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *