Własna strona internetowa za darmo – czy tak się da?

własna strona internetowa za darmo czyli po co to komu

Własna strona internetowa za darmo jest celem, który da się osiągnąć i to bez większych kompromisów. Oczywiście, coś musisz poświęcić po drodze, jednak najważniejsze, czyli przekonanie się, że konkretne narzędzie jest dla Ciebie lub wiedza o tym, że warto brać się za tworzenie stron internetowych (o… to też ciekawy temat), jest nie do przecenienia. Bo ani zrobienie własnej strony nie musi być problemem, ani to, że jest za darmo też nie powinno nikomu przeszkadzać. Nawet przez chwilę. Więc – po kolei.

Dlaczego własna strona internetowa za darmo?

Bo… warto próbować. Testować, sprawdzać i tak dalej. Nawet jeśli nie masz obecnie środków, a chcesz po prostu się przekonać, czy warto brać się za pracę w konkretnym narzędziu, to warto jednak spróbować i skorzystać z darmowej strony internetowej. Zwłaszcza że – jak sama nazwa wskazuje – nic nie płacisz.

Czasem tu jest haczyk, gwiazdka lub coś, bo „nic nie płacisz” to tylko na początku, a potem – siedem dni próbowania, pro forma i jak nie zapłacisz (a spróbuj nie zapłacić), to tracisz dostęp do zrobionej strony. Tak, są takie rozwiązania. Więcej pisała o tym ekipa z kreatorów stron, zwłaszcza o jednym konkretnym narzędziu. Mało chlubne jest to, ale cóż – warto być szczerym.

Jednak takie niechlubne wyjątki są (na szczęście) rzadkie. Najczęściej, jeśli chcesz mieć stronę internetową za darmo, to musisz albo wiedzieć trochę o robieniu stron, programowaniu i tak dalej, albo musisz się pogodzić z pewnymi kompromisami. Nie zawsze muszą boleć, tylko tyle Ci podpowiem :).

Czy zawsze warto korzystać ze strony za darmo?

Zazwyczaj – tak. Bo jeśli prowadzisz własny biznes, a ludzie mówią „załóż stronę internetową”, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że mają rację. Bo tak, jeśli chcesz rozwijać biznes, to warto mieć stronę. Właśnie w takich sytuacjach strona za darmo się przydaje.

Po prostu: możesz się dzięki darmowej stronie przekonać, czy warto się w to bawić (najczęściej: warto), czy konkretne narzędzie Ci odpowiada (to bardzo ważne) i czy za to konkretne narzędzie warto płacić potem.

Innymi słowy – własna strona internetowa za darmo doskonale się sprawdza, gdy chcesz sprawdzić konkretne możliwości narzędzia. I to sprawdza się świetnie. Bo skoro wiesz, że potrzebujesz tej strony, to na pewno zastanawiasz się też nad tym, czy to się opłaca. Przetestowanie możliwości i ogółem – narzędzia, to doskonała okazja do sprawdzenia, czy chcesz przeznaczyć na konkretną stronę swoje pieniądze. Bo to Twoje pieniądze.

Własna strona internetowa za darmo, czyli naucz się czegoś fajnego

Tak, do tego służy własna strona internetowa: do nauki.

Żeby coś robić dobrze, trzeba próbować i testować. Strona za darmo to doskonała piaskownica, w której nauczysz się wiele. Co robić, a czego nie. Dlaczego tak, a dlaczego inaczej. I jak to wszystko wygląda.

Fajnie jest, gdy nie musisz nic wykładać z kieszeni za taką naukę. Jednak musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: dzisiaj robienie stron to nie tylko kodowanie. Nie ma już czegoś takiego, że zakodujesz stronę-kasztana, w której nie ma nic poza tekstem. Może inaczej – zrobisz tak, ale po co?

Ważniejsze jest myślenie o user experience, dbanie o relację z użytkownikiem, odpowiadanie na jego pytania treścią strony. Wiele rzeczy, które można było wrzucić do jednego worka web designu, dzisiaj staje się kluczowych. Określenie celu strony, sprawdzenie samej użyteczności, dobre przemyślenie treści…?

To może brzmi poważnie, ale każdy to ogarnie. A gdy to ogarnie, to… zaczyna się magia. I dlatego własna strona internetowa za darmo się sprawdza. Po prostu – żeby się uczyć.

Skąd wziąć stronę za darmo?

Google, na pomoc!

No dobra, żartuję (pozdro 600 Googlebocie).

Jak zrobić stronę?

Możesz ją postawić na dysku. Robisz serwer wirtualny i jedziesz. Ma to wady, bo hosting Twojej strony jest dostępny tylko wtedy, kiedy komputer jest włączony. Z drugiej strony – musisz ogarniać naprawdę nieźle temat stron i tak dalej. Naprawdę nieźle.

Możesz też bawić się w darmowe i często szemrane hostingi (serio, niektóre są szemrane). Możesz się też przytulić do czyjegoś hostingu, ale to też kwestia grzeczności kogoś znajomego. Do tego wtedy warto mieć domenę, a to już nie do końca darmowe. Są też darmowe domeny, ale to też ma swoje wady (może być tylko kilka rozszerzeń). Są też programy do robienia stron, które warto wybrać.

Możesz też skorzystać z kreatora stron i machnąć sobie stronę bez kodowania. Plus jest taki, że większość kreatorów działa całkiem spoko. Niektóre – bardzo fajnie. Osobiście polecam WebWave, bo da się w nim zrobić stronę szybko i sam chętnie z niego korzystam. Są też Wix (drogi, ładne szablony, z którymi nie zawsze da się dużo zrobić, brak pomocy po polsku), Squarespace (bardzo efektowne strony, ale też na zasadzie „weź szablon i zmień tekst”). No i parę innych.

Jak wspomniałem, ekipa z kreatorystronwww.pl zrobiła robotę, więc nie będę się powtarzał. Wybierz sam, bo w większości kreatorów zrobisz stronę za darmo. Niektóre pokazują rogi (tak, o Tobie pisze, home.pl). Więc – kto co woli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *